Гвинтівка Ruger American Predator: маленький злий хижак
 

Як стрільцю, який не мав до останнього часу власного автотранспорту, природним чином прищепилася любов до компактної зброї. Звідси ж і постійно крутилися думки про концепцію скаутської гвинтівки Джефа Купера, людини, яка багато в чому визначила шлях розвитку сучасного стрілецького світу. У світі випускається дві основні моделі виконані за мотивами ідеї Купера – це гвинтівки Штайєр Скаут і Ругер Скаут. В них втілилися практично всі вимоги полковника за винятком однієї – це ціна зброї. Щоб їх собі придбати скаут повинен мати хороший дохід.

dsc_0357

Як же бути тим, хто не може витрачати на зброю суми понад $500.

А для таких ощадливих компанія Ругер запропонувала Ruger American, в якому є ряд моделей під загальною назвою Predator. До слова Предатор – хижак стало ім’ям для деяких моделей зброї, які маркетологи призначили для полювання на дрібних і середніх хижаків. Маркетинг, що поробиш.

У наших реальностях зброю, яка коштує в штатах $400 прийдеться купувати за гривневий еквівалент в $700-800.

За ці гроші ми отримуємо бюджетну гвинтівку в пластиковій ложі, зі змінним роторним магазином на 4 патрона, встановленою планкою пікатіні, з різьбленням для установки дульного гальма або саундмодераторів (в народі “глушника”).

В калібрі 308 гвинтівка має наступні характеристики –

  • вага – 2.8 кг
  • довжина загальна – 965 мм
  • довжина ствола – 18 дюймів (460 мм)
  • крок нарізів – 1-10
  • кількість нарізів – 6
  • ємність магазину – 4
  • довжина внутрішнього простору магазину – 71.8 мм
  • різьблення на кінці ствола 5 / 8х24
  • товщина ствола в кінцевій частині – 18.5 мм.

В багатьох блогах і оглядах Ругера американці давали дуже хороші відгуки, звичайно хотілося б щоб це не було порожньою блогерською балаканиною, або роботою копірайтерів.

І так:

Розкриваючи коробку в ній ми знаходимо саму зброю, інструкцію користувача, гарантійний талон виробника, гарантії, небагато макулатури і замок на зброю, дрібниця але приємно.

2

Зовнішній вигляд – приємний, немає відторгнення і перших думок – «за що платив гроші?». Ствол вивішений. Але вивішений це більше кому як пощастить, пластикові ложі у всіх виробників неідеальні.

Ложа не дивлячись на утилітарність матеріалу чіпка і добре лягає в руки. У потрібних місцях опукла, розвинені ребра по місцях утримання.

Взагалі рука, яка стріляє дуже добре лягає на своє місце і перемикач запобіжника лежить прямо під великим пальцем.

Сама ложа симетрична і підійде і правші і лівші. Псують загальне враження гострі грані пластика на цівці.

dsc_0362 dsc_0370 dsc_0365

dsc_0368

Потиличник, на відміну від багатьох моделей пластикових лож не пустотілий всередині, тримає форму при бічному навантаженні.

dsc_0397

У запобіжника два положення, включений при положенні повзуна внизу і вимкнений повзун зверху..

На запобіжник зброю можна поставити тільки при закритому затворі зі зведеним ударником. При цьому блокується усе, але сам затвор можна вільно відкрити.

dsc_0386dsc_0390

На ресівері слідів обробки непомітно а ствол якраз з ними, полірувати його чи ні, але власне на зовнішній вигляд це не впливає як і на точність стрільби. Затвор виточений разом з бойовими упорами і за найпростішою технології зі збереженням одного діаметра. Що значно спрощує виготовлення затворної групи.

Рукоятка затвора вставлена в затвор і це теж будемо вважати плюсом, бувають випадки коли приварені або припаяні рукоятки користувачі примудрялися відламати.

Внизу хвостовика затвора шток-індикатор зведення ударника, видимий візуально і тактильно відчутний.

3 4

Зліва ствольної коробки клавіша для вилучення затвора.

dsc_0367

Ствол вкручується в ствольну коробку і фіксується контргайкою. Конструкція через свою простоту стала дуже популярною в моделях бюджетних гвинтівок у різних виробників.

Сам ресівер окремою лапою віддачі не має. Але моделі Ругер Американ можуть похвалитися двома сталевими вкладками V подібної форми на які і лягає ствольна коробка відповідними вирізами. Конструкція вирішує відразу кілька завдань. Передача енергії віддачі при пострілі на ложу, центрування, фіксацію і однакове положення ствольної коробки (ресивера) в ложі. Теоретично дана конструкція краща, аніж укладання круглого ресивера в ложу з однією лапою віддачі, але наскільки сказати важко.

dsc_0371

Але як би там не було, перед стрільбою я вигріб бруд зі ствола, встановив перевірений Найтфорс 3-15х50, і взявши патрони відправився на натурні випробування, огляд оглядом, а зброя повинна стріляти.

Від легкої гвинтівки з коротким стволом комфортної стрільби не чекаєш, але що таке з кожним пострілом попадання непередбачувано приходять в мішень?

Проблема знайшлася – ослаблення кріплення кілець до бази.

Зняв приціл і виявив позначки від гвинтів кріплення планки Вівера до зброї.

6

На стрільбищі займатися шліфуванням головок гвинтів, які кріплять планку пікатіні не було умов, тож подальші випробування довелось відкласти.

Вдома таки зайнявся доведенням зброї з коробки. До речі, сама планка виконана з баченням виробника, залишені місця в яких поперечні прорізи НЕ прорізалися.

Вдома все розкрутив, як і очікувалося під планкою набралось масло. Це взагалі постійна проблема гвинтівок з встановленими на заводі базами під оптику. Масло потрапляє в найменші порожнини під планкою і накопичуючись з часом починає грати роль гідравлічного демпфера, з кожним пострілом послабляючи затяжку гвинтів. Хтось просто додає герметику, але я прихильник більш радикального рішення. Класти планку на епоксидний двохкомпонентний клей.

dsc_0090 dsc_0097 dsc_0099

dsc_0100

Наступні стрільби поступово по мірі звикання до характеру Хижака нарешті показали його можливості.

Звичайно стрільба з короткоствольного легкого карабіна в 308 він нагадує стрільбу з магнума. Віддача більш ніж відчутна і треба щільно вкладатися в приклад. В стрільбі одразу став в нагоді накладний гребінь прикладу (щока), тримати голову “в повітрі” при стрільбі не кращий спосіб зробити влучні постріли.

Групи відстрілювати важко. Спусковий механізм з малим ходом спускового гачка, хоч і регульований і схожий на Аку Тригер Саважа все ж з ним не можна порівняти, мінімальне зусилля спуску яке вдалося досягти в 1,7 кг.

Ствол при стрільбі швидко нагрівається і гарячий після четвертого пострілу.

Подача патрона з магазина нормальна і утикань не має, а ось при порожньому магазині покласти патрон на полицю і дослати в патронник не вийде, носик кулі впирається в торець ствола і патрон треба підправляти поки патрон хоч на третину не зайде в патронник.

Додатково до цього при русі затвором чути такий шебуршащій звук, мікроканавки на затворі що залишилися після інструменту труться об також виконану внутрішню частину ресивера.

Результат.

Гвинтівка стріляє хвилинні групи. Це реально навіть якщо стріляти з голого ствола.

Так, це вимагає щільної вкладки і утримання, при цьому треба і не перетиснути і не розслабитись, помилка в техніці виконання пострілу відразу призводить до відриву.

Якраз стрільба більше 1 МОА припала на другий виїзд з гвинтівкою і розміри груп чергувалися від 1.3 до 0.3 хвилин. В подальшому коли стало зрозуміло як працювати зі зброєю, то і результати стрільби стали стабільнішими вкладаючись до 1 кутової мінути.

Наявність і використання саундмодераторів допомагає в боротьбі з віддачею при пострілі і покращує контроль зброї при стрільбі. Але звичайно і змінюється середня точка попадання. З модератором Ase Ultra SL-7 на 17cм.

999

Характеристики ударно-спускового механізму хоч і залишають бажати кращого, але звикнути можна. Але якщо є можливість настройки досвідченим майстром або взагалі заміни на кращий то впевнений, що і результати стрільби помітно поліпшаться.

За результатами стрільб стабільно показується результат 1.3-0,6 Моа

Кращий результат це група на 300 м по 3 м пострілів в 0.17МОА (16мм) з кулею Лапуа сценарій Л-175 Грейн. Стрільба з саундмодератором. Це якось все зійшлося, такі групи дали по одному відриву розтягнули групи до 7 см.

300m-1

Шість пострілів за 2 хвилини на 300м вклались в 7.5см.

Цікава різниця по початковій швидкості кулі заміряна за допомогою Magnetto Speed на одном набої, спорядженому кулею Lapua Scenar L-175 грейн з порохом IMR-4895 – 42,8 грейн.

Для гвинтівки R Amerikan Predator становило середню швидкість 753м/с а з гвинтівки Savage 10 Ffp з стволом 20 дюймів – 776м/с. Крок нарізів однаковий 10 дюймів, різниця по кількості нарізів 6 у Ругера і 4 у Саважа.

На 3\4 довжини ствол має діаметр 18.5 мм.

12

Висновки.

Ruger Amerikan Predato цікава зброя з хорошою базовою комплектацією. Наявність планки для установки оптичних прицілів і різьблення під дульні пристрої рятують від необхідності самостійного пошуку деталей і майстерень для їх встановлення.

Правда можливі і такі речі як в моєму випадку, коли капелюшки гвинтів виступали за планку.

Необхідність посадки планки під оптику на клей ця необхідність виникає у всіх гвинтівок з встановленими в заводських умовах планками. На 100, 200 або 300 пострілах зусилля затягування кріпильних гвинтів послаблюється, виникає люфт між ствольною коробкою та базою під оптику і стрілок з подивом спостерігає погіршилася кучність і точність стрільби зброї.

В іншому, хоч я і люблю матчеві гвинтівки, але в Предатор є щось, що прив’язує до нього. Легкість, компактність, він не обтяжує руки при пересуванні по лісі.

Не дивлячись на простоту і деяку грубість виготовлення він точний.

Звичайно з 18 дюймовим стволом всі можливі помилки стрілка при стрільбі явно видно на мішені, використання модератора покращує показники, але при цьому не забуваємо що збільшується маса і габарити зброї.

Не сподобалося те, що немає вільної подачі патрона не з магазину. Для полювання або простої тренувальної стрільби це не дуже важливо, але напружує. Щоб уникнути втрат або поломки єдиного магазину варто при купівлі зброї придбати і запасний.

З того на що б витратити гроші при його модернізації, я б в першу чергу думав про регульований гребінь прикладу і покупку хорошого УСМ.

З повагою Сергій «Люфа».

magneto str

Мішені 100 метрів зі ствола без модератора — перші стрільби

1001 1002 1003

…другі стрільби: 100м без саундмодератора

100-6

Мішені 100 м з модератором

100m-2 100m 100m-185gr

100 м з саундмодератором, патрон GGG-175 матч

100mggg

Мішені 300 м без саундмодератора

300m3

Мішені 300 м з саундмодератором

300m-185grn 300m 300m185grn-2

300 м з саундмодератором, патрон GGG-175 матч

300mggg

300 м 6 пострілів за 2 хвилини

300f_1

400 м з саундмодератором, 5 пострілів

400m-5v