Магазини, які не для покупок. Частина 1. Стандарт AI CS / SA
 

Особливість нашого часу – болтові гвинтівки зі змінними коробчатими магазинами. В суворі часи початку ери гвинтівок не всі конструктори ризикували оснащувати свої гвинтівки відокремленими магазинами. Всі прагнули обходитися більш дешевими обоймами і пачками.

Побачити сучасну гвинтівку для снайпінгу без знімного магазину практично неможливо. Кожен виробник виходячи зі своїх можливостей і бачення випускає магазини для своєї зброї. Вони всі різні – за розмірами, кількістю патронів і способам фіксації. Але у всьому цьому розмаїтті нежданно-негаданно встановився стандарт магазину для болтової гвинтівки. І якщо в інструкції або описі зброї є рядок «використовуються магазини стандарту AI CS», то ми вже уявляємо про що мова.

Винна в цьому компанія Аccuracy International. У 1985 році вийшла в світ її перша серійна снайперська гвинтівка L 96 A. Крім всіх цікавих та інноваційних технічних рішень гвинтівка комплектувалася металевими знімними магазинами на 5 і 10 патронів. Практично одночасно виходить і знаменита ложа, вірніше алюмінієве шасі з зовнішнім пластиковим корпусом для гвинтівок побудованих на базі Ремінгтон 700 в короткій затворній групі.

Все сталося в потрібний час і компанія АІ виявилася єдиною, хто пропонував і ложі, і змінні магазини. Оцінивши їх якість і зручність почався випуск і приймачів для магазинів АІ, які почали встановлювати на звичайні ложі. Завдяки цьому стрільці отримали можливість вдосконалити свою зброю…

Слідом підтяглися і виробники алюмінієвих шасі, які потребували чогось стандартного, так як виробляти ложі з урахуванням всіх різновидів магазинів справа витратна.

Якщо коротко, то так народився стандарт магазину для болтової гвинтівки АІ СS для коротких затворних груп, які приймають патрони в розмірах 308 він., і довгою затворною групою, яка приймає патрони .300 він маг і .338 Лапуа магнум.

Зовні проста конструкція – штапованний лист металу, зварювання, нижня кришка, пластинчаста пружина, лоток. Фіксується в зброю за рахунок форми і виштампуваного зубчика на задній стінці магазину, в який впирається підпружинений важіль фіксації і скидання. Всередині магазину патрони розташовуються в шаховому порядку з виходом одного патрона для короткої групи затвора SA (Short action), і однорядні магазини на 5 патронів для довгої групи затвора LA (Long action)

Металеві магазини для коротких затворних груп випускаються на 5 і 10 патронів.

Так як ринок не терпить дефіциту, то багато компаній освоїли самостійний випуск магазинів за розмірами АI CS.

При появі стійкого пластику (склонаповнений поліамід) на ринок вийшли і пластикові варіанти. Для нас найбільш відомі продукти компаній АІ, МDТ, Magpul. АІ виробляє тільки металеві магазини, компанія МDТ металеві та пластикові. Компанія Magpul тільки пластикові.

Звичайно виробники вказують, що їх продукція зроблена за стандартом AI. Але все ж відмінності в розмірах є.

Найбільш точними за розмірами є металеві магазини. І це зрозуміло, бо є стандартна товщина сталевого листа, під який просто розрахувати і зробити штамп.

А от в моделей з пластику починаються відмінності. І частіше це наслідок характеристики пластику, який був обраний для виробництва. Пластик має відмінності в характеристиках плавлення, змішування і сумісності компонентів, і що особливо важливо – параметри усадки після виходу з прес форми.

Нижче фото з основними розмірами магазинів від трьох різних виробників. Вимірюємо загальну довжину, ширину передньої стінки, ширину задньої стінки. Зовнішній дизайн і місткість (за бажанням і за потребами), в даному огляді ці параметри для нас не істотні.

Металевий магазин АI

IMG_7964IMG_7978IMG_7961


Пластиковий МDТ

IMG_7962 IMG_7977IMG_7957


Пластиковий Мagpul PMAG® 10 7.62 AC ™ – AICS Short Action7.62x51mm NATO

IMG_7963 IMG_7960 IMG_7979
Результати замірів

Практично рівні показники у металевих АI і пластикових Мagpul.

А ось у пластикових МDТ вже відчутна різниця в плюс проти АІ по ширині задньої стінки 24,95 проти 24,61. Якщо орієнтуватися на розміри пластикового магазину МDТ то магазини АI і Magpul будуть дуже вільно входити в шахту і стукати при русі зброї. І звичайно навпаки, зробивши шахту з невеликими допусками під АI магазини МDТ будуть надмірно щільно входити в шахту.

І все ж, снайперська гвинтівка не пістолет або штурмова гвинтівка, де необхідна швидкісна або екстрена перезарядка магазину, швидше необхідно, щоб зброя видавала якомога менше звуків, які можуть видати стрільця.

Ще один цікавий показник – це внутрішня довжина магазину. По ній визначаємо який максимальний розмір патрона ви можете в нього помістити. А з досвіду для безперебійної подачі патрона без перекосів і заїдань, між патроном і стінками магазину в довжину повинен бути запас в 0,3-0,4 мм.

АІ

IMG_7970


MDT

IMG_7968


Magpul

IMG_7969

Так це виглядає якщо подивитися зверху

IMG_7966

Помітно, що навіть стандартний патрон 308 з кулею 175 грейн по довжині впритул входить в магазин.

Є відмінності в дизайні і товщині губок магазинів.

IMG_7955

  • Найширші і наймасивніші губки у Magpul. Через це їх магазини не підходять для використання в шасі призначені для гвинтівок Tikka, хоч в інструкції і буде писатися про магазини стандарту AI CS.
  • Металеві найнадійніші в експлуатації, з ними можна відрегулювати плавність подачі патрона (губки магазину можна відгинати). І вони самі ремонтнопридатні. Але вони набагато важчі від пластикових.
  • Пластикові магазини легкі, і найголовніше значно дешевші за металеві. Їх можна доробити, збільшивши внутрішню довжину під патрон. Але якщо перепиляти, є ризик зіпсувати назавжди.

Магазини другого стандарту від компанії AI, стандарт AI XS це вже інша історія, як і магазини для довгих затворних груп магнум калібрів.